A Pál utcai fiúk

Ennek a cikknek semmi köze a programozáshoz, ezért is került rá az Intermezzo tag. Volt már pár ilyen és még lesz is, mert nem tanácsos túlságosan belemerülni a programozáselméletbe. Szóval a Pál utcai fiúkra már két cikkben is utalást tettem: az egyik a GIT, (gitt-egylet ha valakinek akkor ott nem esett volna le) a másik pedig a szintaktika kapcsán született.

Molnár Ferenc klasszikusából több mint 50 éve készült film (több is készült, én most az 1968-as Fábri Zoltán adaptációra gondolok), és biztos vagyok benne, hogy rengetegen látták, és a mai napig tudják, hogy ki az a Nemecsek Ernő, Boka, Áts Feri, Geréb és a többiek.

Arról viszont - úgy gondolom - valószínűleg kevesebben tudnak, hogy bár a filmet itt forgatták Magyarországon, és a felnőtt szerepekben olyan nagy nevekkel találkozhatunk, mint pl. Törőcsik Mari, a grundért harcoló Pál utcai és a velük szembenálló Vörösinges fiúkat nagy részben angol színészek alakították, akik a forgatás alatt is angolul beszéltek és csak később szinkronizálták őket magyar gyerekek.

A Pál utcaiak megbecsüléséért küzdő és a grundért életét adó Nemecsek Ernő karakterét a brit Anthony Kemp formálta meg, aki mindössze négy filmet forgatott, az utolsót 1972-ben. A színi pályánál jobban vonzotta a lakberendezés, ezért váltott: művészeti iskolát végzett. Érdekesség, hogy ő tervezte Elton John egyik házának konyháját.

A Geréb Dezsőt játszó gyerek szintén brit: John Moulder-Brown, akinek jelentős filmes múltja volt már a Pál utcai fiúk előtt is és későbbiekben is több szerepben feltűnik a vásznon.

Gary O'Brien első filmes feladata Weisz karakterének megformálása volt, és ezután sem ért el átütő sikereket filmszínészként, összesen három alkotásban tűnt fel mellékszereplőként: 1989-ben, 2000-ben és 2005-ben. Érdekesség, hogy a Strapeless című filmben együtt játszott a Dr. House című sorozattal azóta befutott Hugh Laurie-val.

A Cselét alakító Mark Colleano későbbiekben leginkább sorozatokban bukkant fel, mint pl. a Crossroads vagy a nyolcvanas években futó Szemesnek áll a világ. Feltűnt az 1981-es Lady Chatterley szeretőjében is, mégpedig a dzsigoló szerepében, de játszott az 1973-as Válik a férfi - válik a nő című filmben is, melynek főszerepét Richard Burton és Elizabeth Taylor alakította.

Martin Beaumont - Kolnay szerepében - szintén a pályán maradt, és olyan, itthon kevéssé ismert sorozatokban játszott, mint a The Bill vagy a Dream Team.

Ha megnézzük IMDB-n a többi nevet, akkor azt láthatjuk, hogy a többiek pályafutása ezzel a filmmel vagy nagyon röviddel ez után meg is szakadt.

A magyar vonal: akik a pályán maradtak

Vizi György Richter szerepében tűnt fel, ezután viszont több magyar filmben és sorozatban láthatta a közönség: A Szomszédokban ő alakította Bence szerepét (1987), és játszott többek között a Pizzás, valamint a Sacra Corona című filmben. A Nyócker!-ben Oszama bin Laden is az ő hangján szólalt meg.

Wendauer szerepét Némethy Attilára osztotta Fábri. Némethy-nek nem ez volt az első filmes alakítása, az 1967-es Nem vagyunk angyalok című filmben Gyurkát játszotta. Ezután öt évig - 1969-1974-ig - a Mézga család különös kalandjai című rajzfilmben a család fiának, Aladárnak kölcsönözte hangját.

A pályán maradt Jancsó Miklós fia, Nyika is, aki Fábri filmjében a fiatalabb pásztor szerepében tűnt fel, később pedig operatőrként vált ismertté (A magzat, Temetetlen holtak, Kisvilma - Az utolsó napló).

Ha esetleg még nem láttad a filmet, akkor mindenképpen szánj időt rá, hidd el, megéri.